Sunday, January 27, 2019

HARDVER I SOFTVER

HARDVER
Hardver ili računarski hardver je fizički, opipljivi deo računara i mnogo se ređe menja nego softver. Imaju takve nazive zbog toga što na engleskom soft znači meko, a hard tvrdo. Mogućnosti računara u najvišoj meri zavise od hardvera i njegovog kvaliteta.

Pošto smo rekli da je hardver sve što se može dodirnuti, tako  delovi računara pripadaju hardveru:

1.Monitor
2.Matična ploča
3.Centralni procesor
4.Ata
5.Radna memorija
6.Dodatne kartice
7.Jedinica napajanja
8.Optički uređaji
9.Hard disk
10.Tastatura
11.Miš








Hard disk, fizički deo računara koji pamti podatke i nakon gašenja računara. Skoro bi bilo nemoguće pokrenuti računar bez njega, jer se na njemu obično nalazi neki operativni sistem.




SOFTVER
Softver predstavlja programe (naredbe, instrukcije) koji govore računaru kako treba da izvršava određene zadatke. Softver je način zapisa algoritama u obliku koji je razumljiv računaru.

Računarski softver (eng. softvare) je računarski program napisan tako da je njegov sadržaj lagano promeniti (moguće i pomoću nekog programa). Softverov glavni zadatak je da upravlja hardverom, izvršava računanja, te da obezbedi komunikaciju sa ostalim, isto tako, softverom, tačnije rečeno - programom.

VEZA SA HARDVEROM
Softver ne može raditi bez harvera, kao što hardver ne može raditi bez softvera. Na hardveru (kao što je hard disk) se nalazi softver (kao što je operativni sistem. Softver upravlja hardverom. Najniži nivo softvera je mašinskli kod (binarni kod), najjednostavniji oblik programa koji je obično teško promeniti. Softver se zato češće piše u programskim jezicima višeg nivoa koje ljudi mnogo bolje razumeju nego li nule i jedinice.

PODELA SOFTVERA PREMA NAMENI
Računarski softver se deli na tri glavne grane:sistemski softver, izvršni softver,programski softver.

  • SISTEMSKI SOFTVER-pokreće računar. To može biti operativni sistem, drajver, server, razni alati i ostalo. Operativni sistem dobija pravo da upravlja celokupnim računarom, podacima, procesima itd. Najpoznatiji operativni sistemi su Microsoft Windows, Linux i  Mac OS X.
  • IZVRŠNI SOFTVER(aplikativni,namenski softver)-omogućava korisniku da izvršava određene zadatke. To može biti poslovni softver, edukacioni softver, baza podataka, office paketi i ostalo.
  • PROGRAMSKI SOFTVER-je obično alat koji pomaže nekom programeru da izvrši neki zadatak koristeći neki programski jezik. To može biti uređivač teksta, kompajler, interprefer, linker, debugger i tako dalje. U računarskoj grafici se koristi termin grafički softver, koji je specijalizovan za rad sa grafikom.
                      
                                                                                                                    Katarina Despotović VI4

No comments: